Damkommitté
***** AKTUELLT 2012 *****
GKS - ECLECTIC
Resultat från dagens tävling följer nedan för de som fick poäng som går till tavlan i de olika klasserna. Hela listan kommer att anslås i damrummet. Det var även en HCP-grundande 18-håls poängbogey, dels så ingick den i Running Eclectic.
Segrare i A-klassen blev:
1. Ann Westergren-Ekstedt 26 poäng
2. Anna-Greta Berg 25 p.
3. Pia Alsén 24 p.
4. Lilleba Lagerbäck 23 p.
Segrare i B-klassen blev:
1. Carina Smith 25 Poäng
2. Ingegerd Thorngren 24 p.
3. Catherine Nordståhl 23 p.
4. Veronica Bane 23 p.
5. Margareta Hök 23 p.
Segrare i C-klassen blev:
1. Camilla Sundvall Maravelias 25 poäng
2. Eva Byström 24 p.
3. Anita Nilsson 23 p.
4. Anne Bergius 21 p.
STORT GRATTIS TILL ER ALLA. Vi andra fortsätter att kämpa på. Om ni har synpunkter på de olika tävlingarna vi spelar, så kanske ni vill vara snälla och höra av er till damkommittén, och om det är något ni tycker är otydligt eller något som ni vill ändra på. Berätta det för oss...
***********************************************************
Rosa Bollen
Morgonen började jättefint , solen var framme och lyste på oss, banan låg grön, fin och inbjudande. Vi var 54 ivriga damer som startade spelet med en rosa boll i laget. Någon sa: Vilken tur vi alltid har med vädret på tisdagarna. En röst hördes: Jaa, men det ska börja regna kl. 14.00(tv's väderbild)!!!!
VAD TROR NI HÄNDER??
JO, ett av det häftigaste skyfall med åska, blixt och hagel drabbar oss, vi som hade kommit in under tak led med er som fortfarande var ute på banan. Men trots allt så var det bara, blöta visserligen, men glada miner. Nå, hur gick nu detta äventyr, pga av skyfallet så beslutades, i samråd med Gunnel Bring som är domare, att vi avslutade tävlingen på hål 14.
VINNARE blev
Lag Annabella Holmquist, Kina Widell, Camilla S-Maravelias 63 poäng
2:a Lag Pirjo Rennelind, Catherine Nordståhl. Anita Nilsson 60 p.
3:a Lag Lena Djurberg, Carina Smith, Monica Giertz 58 p.
4:a Lag Ewa Höckert, Agneta Blomquist,Susanne Ehrnrooth 54 p.
Tröstpris till Lag Pia Alsén, Auli Puustinen, Gunilla Hallström, Cecilia Herman-Nilsson.
Resultatlistan kommer att sättas upp i damrummet, på anslagstavlan. Damkommittén tackar alla deltagande damer för en glad och trevlig dag som inte ens vädergudarna kunde rå över.
Vi ses igen till nästa tävling med prisutdelning, den 21 Augusti, då är det NATIONELL DAMDAG, glöm inte att anmäla er i tid, det brukar vara fullt.
PS Bilder finns nere i damrummet.
*************************************
Nattens Drottning 2012
DROTTNING
Helen Sydow 35 poäng
HOVDAM 1 Ann Kusoffsky 32 p.
HOVDAM 2 Annika Arlert 29 p.
HOVDAM 3 Anne Englén-Ankelstam 29 p.
SLOTTSFRU Berit Hegerin 28 p.
HANDSEKRETERARE Marianne Genmar 28 p.
PRESSCHEF Ann Westergren-Ekstedt 27 p.
LIVVAKT Caroline Wessel 27 p.
KAMMARJUNGFRU Viveca Öberg 26 p.
BARNBARNSEXPERT Margareta Malmberg 24 p.
Saltsjöbaden 19 juni 2012
Margareta Hök
Tävlingsledare
Den 21:a årgången av "Nattens Drottning" spelades den natten då Stockholm slog regnrekord! 23 tappra damer trotsade vädrets makter!
PS Bilder finns nere i damrummet.
**************************************************************
Ladies Invitation 29 maj 2012
Äntligen var det dags för vår numera traditionella tävling där vi har äran att spronsras av DAILY SPORTS, med proffsiga Elisabeth Skoghag och hennes duktiga team som leddes av Helena Olsson och visa årets golfmode. Det är en härlig känsla att få prova och köpa dessa snygga och väl passande kläder till oss golfande damer.
Vädret var lite småkyligt men solen tittade iallafall ned på oss och det blev en strålande tävling med 122 damer som gjorde sitt bästa på banan, som var i ett jättefint skick. Bäst lyckades vår tidigare ordförande i damkommittén med väninna,
1a pris Marie Olsson och Lisbet Ence på 41 poäng.
2a. Bibi Oredsson och Iana Lundberg 40p.
3a. Marianne Svanström Gunnel Östling 40p.
4a. Lena Treffner och Christina Broman 40p.
5a. Pirjo Rennelind och Carita Helenius Lingvall 39p.
6a. Anna-Greta Berg och Hannele Sjö 39p.
7a. Birgit Nilsson och Ann Dalström 39p.
8a. Ann Westergren Ekstedt och Charlotte Wranne 38p.
9a. Anita Nilsson och Anette Näsström 38p.
Ett stort GRATTIS till alla vinnare.
Vi hade och tävlingen "Närmast hål" på alla par 3.hål, och där segrade följande damer. Jättesnyggt spelat av er och stort grattis också.
Hål nr 3 Eva Aadde 1,57
Hål nr 8 Eva Bensson Lindholm 3,54
Hål nr 10 Lisbeth Ence 1,46
Hål nr 12 Pirjo Rennelind 1,11
Hål nr 14 Tulla Grunberger 2,45
Dagen avslutades med en välsmakande lunch som Viktor o Mika med personal tillagat åt oss. Prisutdelningen förrättades av Damkommittén tillsammans med DAILY SPORTS och sedan vidtog köplusten inne i shopen hos Kia som alltid servar oss och har ett jättebra utbud. Tack till kansliet med Solveig i spetsen som hjälper oss med allehanda göromål, och vi tackar också banpersonalen som håller banan i så fint skick.
Stort tack till alla damer som har deltagit i året tävling vi önskar er välkomna tillbaka nästa år till LADIES INVITATION 2013.
****************************
Årets Hemliga Resa gick till en verklig "Oas i Uppland"
nämligen BURVIK GK. Det var inte så många som gissa rätt på resmålet i vår busstävling. Men alla var desto gladare när vår runda var över. Vi möttes av en härlig damkommitté och fick information om banan och allt som skulle ske runt om vår tävling denna dag. Kaffe och smörgås serverades innan start och efter spelet åts en härlig laxlunch med ett utmärkt salladsbord. MUMS och tack till restaurangen.
Dessutom fick vi proffsiga och trevliga "medföljare" till respektive hål. Så vi irrade inte bort oss, ivarje fall inte innan start. En otroligt härlig dag med sol o lagom vind, en omväxlande bana som var lättillgänglig för alla damer. Jag tror inte vi fått så många positiva omdömen om vårt val av bana som denna gång. MEN nu till dagens viktiga händelser. Vi spelade lag och individuell tävling. Vinnande lag för 2012 blev
Lag Gunnel Bring, Mona Svanström, Eva Ricknert-Thorin på 114 poäng
2a blev Ing-Marie Schmidt, Agneta Heuman, Margareta Malmberg, Birgitta Brusewitz oxå på 114 p. men med högre hcp.
3a blev lag Elisabeth Karmann Wass, Gudrun Braugenhardt, Caroline Wessel, Gunnel Simonsson. på 112 p.
Individuellt så segrade
Annika Arlert med 39 poäng,
2. Auli Puustinen 37p. 3. Lena Stavefeldt Hansson 36p. 4. Agneta Henriksson 36p.
5. Bigge von Post 36p. 6. Agneta Heuman 35p. 7. Gunnel Simonsson 35p.
8. Gunnel Bring 34p. 9. Eva Bensson Lindholm 34p.
Ett jättegrattis till er alla för en fin runda.
Även i år hade vi en tävling för "närmast hål" och vinnare där blev,
Hål nr. 2 Marianne Svanström
Hål nr. 5 Eva Hydén
Hål nr. 14 Cecilia Herman Nilsson
Grattis till era fina slag på dessa hål.
Efter lunchen och prisutdelning till alla vinnare återstod bara resan hem, med Erik, vår chaufför som fick en "Saltiströja" som tack, skänkt av Kia i vår shop. Margareta Hök hade som vanligt, tusen tack för det, diktat och sammanställt visor som sjöngs både på upp som hemresa. Himla trevligt att sjunga tillsammans. Det låter faktiskt jättebra och dessutom så lär man sig så många nya texter till kända melodier. Alla resultat från Hemliga Resan kommer att finnas uppsatta i damrummet, så kika där.
Tack till er alla som bidrog till att göra vår traditionella HEMLIGA RESA till en fullträff. Vi önskar alla damer i Saltis välkomna nästa år igen.
********************************************************************
Vill ni följa med på vår trevliga o roliga HEMLIGA RESA så anmäl er som vanligt på MIN GOLF.
Hör av er till Damkommittén om ni har några frågor.
Betalning kan ske på bussen eftersom bankinbetalningar kanske inte hinner in före resans avfärd.
***********************************
Damernas Vårmiddag
Blev som vanligt en välbesökt tillställning, det var ca. 110 glada och förväntansfulla damer som hade kommit till klubben och restaurangen.
Vi fick en härligt god middag av Viktor o Mika, Peter berättade om säsongens aktiviteter och presenterade alla nya medarbetare för oss. Vi hälsar dem varmt välkomna. Kia visade årets nya golfmode med tillhörande försäljning. Mycket välbesökt och roligt.
Det känns skönt att säsongen äntligen har tagit sin början. Man längtar lika mycket efter den varje år. MEN nu är den här! Så alla GKS-damer som inte tidigare haft möjlighet att spela med oss på tisdagar, tag chansen iår och kom till oss, har ni några undringar så hör av er till damkommittén.
*********************************
Välkommen till GKS-Damernas GOLFSÄSONG 2012.
Vi startar upp med VÅRMÖTE med MIDDAG tisdagen 24 april kl. 18.00
Våra krögare Viktor och Mika med personal, lagar en god middag till oss, PRIS 200:- inkl.dryck (165:- utan vin) som BETALAS KONTANT PÅ PLATS. Vi får ett glas mousserande, varmrätt med ett glas vitt/rött vin och kaffe/thé med kaka.
OBS ! Anmäl dig till VÅRMIDDAGEN på "MIN GOLF" senast 17 april.
Vår Pro Peter berättar om säsongens planer och Kia kommer att visa årets nyheter från shopen (med rabatterad försäljning). Damkommittén presenterar årets tävlingsprogram med de olika aktiviteterna.
*************************
TISDAGSGOLFEN
I år kostar det 550:- för 17 st tävlingar. De 5 extraordinära tävlingarna som framgår av tävlingsprogrammet betalas separat. Man kan naturligtvis också fortsättningsvis betala 50:- per tisdagstävling, den betalningen läggs i märkt kuvert/tävling i gröna lådan i damrummet.
NYHET: Nu kan vi betala in våra 550:- på konto SEB 52592505571 och som referens uppger man sitt GOLFID. Betalning kan också ske med märkt kuvert som läggs i gröna lådan i damrummet.
**************************
HEMLIGA RESAN 22 maj kl. 07.00
Hemliga Resan avgår tisdagen 22 maj, avfärd kl. 07.00. PRIS: 700:- inkl. resa ToR, kaffe/smörgås vid ankomst, greenfee, lunch efter spelets slut, prisbord och andra överraskningar!
För att åka dubbeldäckare måste vi vara minst 70 st, annars blir det en vanlig buss och då är maxantalet 45 st och då gäller "först till kvarn".
OBS! Anmäl dig till Hemliga Resan via "MIN GOLF" och betalning till vårt konto SEB 52592505571 eller i gröna lådan SENAST 1 maj. Anmälan är bindande!
**************************
Mycket mer information finnas på Damkommitténs hemsida och kolla att du har rätt e-mailadress på MIN GOLF!
HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN TILL EN SPÄNNANDE OCH ROLIG GOLFSÄSONG!
Damkommittén
*********************************
Vi har nu lagt in våra tävlingar för säsongen 2012.
Nytt för i år är att ni ska anmäla er via MIN GOLF till ALLA tävlingar, så även vårmiddagen och HEMLIGA RESAN!
Vi har även öppnat ett kontotså att ni kan betala era avgifter till de olika evenemangen via er bank. Vi kommer att informera om detta på vårmiddagen, men även lägga ut informationen här på vår sida.
Här är några datum som kanske är av särskilt intresse och när de är inplanerade.
Vårmiddag 24 April
Hemliga Resan 22 Maj
Ladies Invitation 29 Maj
Nattens Drottning 19 Juni
Nationell Damdag 21 Augusti
Fortlöpande info kommer att finnas här, på vår hemsida. Men också nere i damrummet på klubben. Så håll utkik och planera in i er egen kalender de tävlingar som kommer att bli lika roliga och trevliga som förra året.
Ja, kanske till och med bättre.
Varmt välkomna till årets säsong.
Saltsjöbadens GKs Damkommitté
*******************************************************
Nu börjar vi närma oss slutet på säsongen 2011
Alla ni som har fått poäng på "tavlan" har pris att hämta på avslutningsmiddagen den 4 okt. kl. 18.00. Glöm inte att anmäla er på MIN GOLF.
Prisutdelning kommer att ske för alla tävlingar som varit under året.
Alla är naturligtvis välkomna att deltaga i avslutningsmiddagen.
Vi återkommer med pris och innehåll för kvällen.
********************************
NATIONELL DAMDAG 23 Aug. 2011
Äntligen så hade dagen kommit för vår tävling som lockat hela 39 par i A-klass och 33 par i B-klass. Tävlingen startade kl.08.00 och vädret såg lite molnigt ut till en början, men det blev naturligtvis strålande sol hela dagen. Alla damer strålade också och spelade en jättefin golf.
Några av de fina resultat är i A-klassen,
1. Astrid Werned och Annika Green på 43 poäng
2. Ulrika Camp Eriksson och Mette Camp 41 p.
3. Caroline Wessel och Ing-Mare Olin 41 p.
4. Pirjo Rennelid och Brittlouise Nyberg 40 p.
5. Marianne Högberg och Britt Hall 40p.
VI HADE OCKSÅ EN TÄVLING OM NÄRMAST HÅL.
HÅL NR. 3
A-klass Annika Arlert på 0,22 m.
B-klass Liselotte Siewertz på 1,65 m.
HÅL NR. 10
A-klass Inga-Lill Bigert på 5,44 m.
B-klass Eva Byström på 3,90 m.
Tävlingen i B-klassen var lika spännande och med jättefina resultat, vann gjorde
1. Boel Looström och Bigge von Post på 46 poäng.
2. Kina Widell och Jorunn Paulsson på 37 p.
3. Birgitta Wilhelsson och Lisbeth Karlström på 36 p.
4. Wanja IvarsdotterNorlander och Christina Dymling på 36 p.
5. Eva Benson Lindholm och Eva Byström på 36 p.
Ett jättegrattis till alla pristagare som var fler än de som presenterats här, vänligen kolla resultatlistan på MIN GOLF. Vi hoppas att alla damer, som kom från över 30 olika klubbar hade en fin och trevlig dag på vår golfklubb och desssutom kunde ta del av den goda maten i restaurangen. Stort tack också till Staffan o Bosse som stöttadde oss med uppmuntrande ord o godis under dagen.
VI ÖNSKAR ER ALLA EN FORTSATT TREVLIG O HÄRLIG GOLFSOMMAR.
VÄLKOMNA TILLBAKA NÄSTA ÅR.
**********************************
Senaste bulletin från Drottningmodern
NATTENS DROTTNING korades sistlidna natt
21 juni 2011 start kl. 03.30
Undersåtarna i konungariket Saltsjöbadens GK hade samlats för att utröna VEM som skulle axla manteln efter vår förra Drottning.
Drygt 30 av de trogna hade samlats i morgonväkten, där ett muntert inslag av fri företagsamhet spirade, dels i form av ett par väna jungfrur som delade ut en MAGISK dryck, dels en annan nattens drottning(vita frun kanske) som hade varma drycker o söta kakor i sin korg. Det uppskattades till fullo av deltagarna.
Efter avprickning startade så spelet, vädergudarna var oss nådiga även denna, 21a gång av detta trevliga spektakel. Alla drogo muntra ut på de gröna fälten för att betvinga den "lilla vita". Allra bäst lyckades en trogen o god medborgare vid namn LENA EVRELL som hade 40 sköna guldpoäng i sin korg vid återkomsten till slottet. Där de övriga i hovet så sakteliga utkristalliserade sig, till följande hovstat...
NATTENS DROTTNING 2011 LENA EVRELL 40 poäng,
1a hovdam Ann Kusoffsky 37 p,
2a hovdam Viveca Öberg 36 p,
3e hovdam Anna Hedlin 35 p,
Slottsfru Hélén von Garrelts 34 p,
Handsekreterare Margareta Lind 34 p,
Presschef Caroline Wessel 34 p,
Kammarjungfru Pia Alsén 33 p,
Livvakt Åsa Ström 31 p,
och sist men inte minst, en nyinrättad befattning..
Kaffeflicka Annabella Holmquist 31 p.
Efter den sedvanliga o mycket uppskattade prisutdelningen vidtogs en överdådig frukost, med SOS, snaps o sånger där drottningmodern framförde egna och andras sånger, med hjälp av populasen, som klämde i med stor inlevelse. Kockarna i slottsköket visade sig från sin bästa sida, innan taffeln bröts, om än tidigt på morgonen. Jaa, se det var en fest som man länge kan tala om i riket, tills nästa år kanske. Då vi återkommer med nya utmaningar.
Ett stort tack till er alla från Margareta Hök, Drottningmodern och damkommittén
GRATTIS till er alla!!
***************************
Årets LADIES INVITATION 31 Maj 2011
Spelades i ett kalasväder med strålande sol. Det var 120 st ivriga och välspelande damer som hade mött upp till tävlingen. Tyvärr fick inte alla som anmält sig plats, vilket vi beklagar. Men som alltid är ni välkomna tillbaka nästa år. Först till kvarn...
Det blev en spännande tävling med mycket höga scorer, bland de bästa hittills. Det var 5e året, som vi haft nöjet att få ha Daily Sports som sponsor. Ett stort tack till Elisabeth Skoghag, ägarinna av detta förnämliga företag, med kläder som passar oss, svenska damer. Tydligen också alla andra i övriga 34 länder. Helena Olsson sköter som vanligt med stort kunnande info och mannekänguppvisningen. Kia i shopen hade fullt i kassakön. Victor och Mika serverade en mycket god och trevlig laxrätt i det soliga vädret på altanen.
Men nu till det avgörande, resultaten! Vinnare i lagspelet blev ...
Ann Westergren Ekstedt och Charlotte Wranne på 47 poäng GRATTIS!
2. Lilleba Lagerbäck och Anna Silfverling på 45 p.
3. Viveca Öberg och Ingrid Olsson på 43 p.
4. Ingegärd Thorngren och Kerstin Stenberg 43 p.
5. Birgitta Brusewitz och Susanne Glemme 42 p.
6. Marianne Svanström och Gunnel Östling 41 p.
7. Anita Nilsson och Kerstin Eriksson 41 p.
8. Charlotta Leuckfeld och Ulrika af Klint 40 p.
9. Katarina Eneroth Björkman och Iana Lundberg 40 p.
10. Eva Hydén och Margaretha Ström Hubendick 40 p.
Vi hade också priser till närmast hål, vinnarna där blev;
Hål nr.3 Ann-Marie Marmstedt 3.49
Hål nr.8 Lotta Leuckfeld 1.14
Hål nr.10 (sorry, har tappat namnet, hör av dig! 1.95
hål nr.12 Lena Treffner 1.58
Hål nr.14 Kina Widell 1.19
Hela resultatlistan finns som vanligt på GOLF.SE
Så slutade en härlig dag med bra golf o trevlig samvaro. Vi i Saltsöbadens damkommitté tackar er alla för att ni deltog och vi önskar er välkomna tillbaka nästa år. Kom ihåg Först till kvarn...
***** ***** *****
Årets Hemliga Resa gick till Jönåkers GK utanför Nyköping, 69 morgonpigga damer stod troget på plats i tid så vi kunde lasta och fara iväg. Framme på resmålet serverades det smörgås, kaffe/the. Vädret var lite mulet och det kom dessutom lite regn vid starten och i några hål framöver. Men, sen tittade solen fram fast det blåste ganska friskt under dagen. Banan var kul och lite spännande med ondulerade fairways o greener. Efter spelet åt vi en riktigt god varmrökt lax, potatis o fräsch sallad. Sedan var det dags för prisutdelning till lagspel och singelspel.
Lagspelet vanns av Lag Maren Alfvin(start hål 3) med Anita Nilsson, Monica Immerbo och Mona Svanström på 111 poäng.
2a kom lag Eva Hydén (hål 11) med Yvonne Lebenberg, Margareta Nordenvall och Kina Widell på 110 poäng.
3a kom lag Eva Bergman (hål 4) med Dagmar Sjölin och Lena Evrell på 107 poäng. Den 4e spelaren lottas in från inom rätt Hcp.
Singelspelet vanns av
Catarina Arnborger på 39 poäng.
2a Mona Svanström 37p, 3a Birgitta Brusewitz 36p,
4a Eva Fernqvist 34p, 5a Ann-Mari Marmstedt 34p,
6a Ingegärd Thorngren 34p, 7a Anita Nilsson 34p,
8a Eva Hydén 33p, 9a AnnMargret Zetterholm 33p
och 10e plats kom Pirjo Rennelind 32p.
Närmast hål kom
på hål 2 Pirjo Rennelind, hål 7 Ann Englen-Ankelstam och på hål 13 Ingrid Myrén.
Ett stort GRATTIS till alla pristagare och ett lika stort tack till alla övriga som gjorde dagen till en trevlig fest.
Ett speciellt tack till "Drottningmodern" Margareta Hök som sjöng och höll oss med sånger och samtidigt påminde om NATTENS DROTTNING 21 juni 03.30!!
Vi sänder också ettstort tack till Jönåkers personal som tog så väl hand om oss med en jättefin service med scorer o allt därtill.
Damkommittén på Saltsjöbadens GK
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Välkommen till GKS-damernas vårmöte med middag onsdagen den 27 april 2011 kl 18.00!
Vår nygamla krögare Victor och Mika med personal, kommer att laga till något gott i vårens tecken.
Priset för middagen blir 200 kr inkl. dryck, (utan vin 165 kr). Du får ett glas mousserande, varmrätt med ett glas rött/vitt vin och kaffe/thé med kaka. Ta gärna med jämna pengar så går det fortare att betala!
Anmäl dig till VÅRMIDDAGEN på ”MIN GOLF” eller till kansliet.
Vänligen anmäl er snarast möjligt dock senast den 15 april. Vi får vara max 110 personer i lokalen!
Vår Pro Peter berättar om säsongens planer och Kia kommer att visa årets nyheter från shopen (med rabatterad försäljning!)
Damkommittén presenterar årets tävlingsprogram med de olika aktiviteterna.
I år kostar det 550 kr för ALLA, 18 st tävlingar, utom de extraordinära (vilka de är, kommer att framgå av tävlingsprogrammet). Man kan naturligtvis också betala 50 kr per tisdagstävling.
Så mycket info som möjligt kommer att finnas på Damkommitténs hemsida, men vi kommer att fortsätta med E-mail vid behov. Vänligen kolla att du har rätt E-mail i MIN GOLF.
Den hemliga resan kommer att gå tisdagen 24 maj, med avfärd kl.07.00. Det hela kostar 650 kr inkl. Greenfee, Resa ToR, med kaffe/smörgås vid ankomst, lunch efter spelets slut, prisbord mm.
För att åka dubbeldäckare måste vi vara minst 70 st, annars blir det vanlig buss och då är maxantalet 45 st och då gäller ”först till kvarn”. Anmäl Dig genom att lägga pengarna i ett kuvert med namn och hcp och lämna det på vårmiddagen eller till kansliet senast den 3 maj. Anmälan är bindande!
Hjärtligt välkomna till vår härliga upptakt på säsongen.
Damkommittén
*********** Detta ska läggas i arkivet för 2010 *************
NATTENS DROTTNING 2010:
Ännu tidigare än Hemliga resan förra tisdagen, startade årets tävling kl. 03.30 om VEM som skulle bli Nattens Drottning. Det är 20-årsJUBILEUM i år och bara en gång tidigare har tävlingen ställts in. Men så icke denna strålande morgon, lite svalt i början, men de 40 damer som kämpade om årets titel, gick sig snart varma. Det är en härlig känsla att gå ut på vår fina bana en tidig (och då menar jag tidig) morgon. Jag tror och vet att alla gjorde sitt bästa. Framåt 7.30 så var tävlingen färdigspelad.
Spänningen steg allteftersom resultaten kom in, och till slut så kunde vi utse årets NATTENS DROTTNING 2010.
DROTTNING: INGELA SÖDERSTRÖkM 40 poäng
| Hovdam 1: | Margareta Malmborg | 40 p |
| Hovdam 2: | Annika Arlert | 37 p |
| Hovdam 3: | Helén Sydow | 36 p |
| Slottsfru: | Ewa Fernquist | 36 p |
| Presschef: | Hélène von Garrelts | 35 p |
| Handsekreterare: | Berit Hegerin | 35 p |
| Kammarjungfru: | Margaretha Lind | 34 p |
| Livvakt: | Bigge von Post | 34 p |

Den sedvanliga sillfrukosten intogs med dryck och roliga visor, författade av Margareta Hök som också är upphovsman till denna tävling. En trevlig pärm med text och bilder från alla tidigare år finns att beskåda i damrummet. Ett stort tack till Margareta som arrangerat tävlingen.

Vi utbringar ett fyrfaldigt leve för årets Nattens Drottning och hennes hov.
HURRA HURRA HURRA HURRA
***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** *****
HEMLIGA RESAN 2010
Tidigt på morgonen den 15 juni, packades golfbagar, vagnar o 75 glada o morgonpigga damer in i bussen för att åka mot hemligt mål. Som vanligt var det hög stämning på bussen med allsång och specialsång av Margareta Hök! Det var bara 3 st som gissade rätt vart vi styrde kosan, grattis till er. Vi anlände till Norrtälje GK! i god tid och blev mottagna med kaffe o smörgås. Lagen var redan klara och vilka hål vi skulle starta ifrån så vi begav oss ut på färd över de böljande kullarna och de finurligt lagda vattenhindren, det var nästan lite tropiskt! på vissa ställen. Vädret stod oss bi, dvs inget regn men lite kyligt.
Spelet gick jättebra för en del och bra för oss andra. Men en härlig dag var det. Vi fick en värmande toddy, när vi kom in efter väl förrättat spel och innan lunchen serverades. Resultaträkning slirade lite för Monica, men jag tror att det blev rätt o bra till slut.
Lagtävlingen vanns av Lag/Hål 2: Monica Landberg, Wivan Pettersson, Britt Hall och Ann-Margret Zetterholm på 83 poäng.
2:a plats togs av Lag/Hål 13: Åsa Ström, Ewa Fernquist, Margareta Hök och Ninie Sahlin på 81 poäng.
På 3:e plats kom Lag/Hål 8: Eva Hyden, Anna-Bella Holmquist, Ann-Marie Marmstedt och Christina Wieland på 79 poäng.

Singeltävlingen vanns av Elisabeth "Laisa" Dahmén på 34 poäng, på samma poäng men med högre handicap kom Margareta Scharping-Hultén, på 3.e plats kom Eva Hydén med 33 poäng.
32 poäng hade Yvonne Svärdsén, Monica Landberg, Heléne Sydow, Lilleba Lagerbäck, och Lena Skagerberg.
Tätt följt med 31 poäng av Lena Treffner, Annika Arlert, Britt Hall, Margareta Malmborg och Margareta Hök.
ETT STORT GRATTIS TILL ALLA
Övriga resultatlistor och lite bilder från dagen finns i damrummet på klubben.
Mätta o belåtna kunde vi sedan avsluta denna trevliga dag, bussen styrde mot vår hemmabana och jag tror att alla var nöjda med dagen.
***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** *****
LADIES INVITATION 1 juni 2010
I ett strålande väder spelades årets tävling, det var 54 lag, 108 st glada och förväntansfulla damer som ställde upp till spel. Det blev en mycket spännande kamp in i det sista.
Till slut stod Britt Hall och Marianne Högberg som vinnare på 42 poäng. På 2a plats kom Birgitta Brusewitz och Ulla Gårdö, också på 42 poäng, men med lite högre HCP. Det var inte långt till 3e platsen som togs av Hélène von Garrelts och Birgittta Östling på 41 poäng. Ett stort GRATTIS till ALLA pristagare, vilka ni kan se på MIN GOLF.
Vi åt en härlig lunch som Keni med personal hade lagat iordning till oss, sedan avnjöt vi en trevlig och inspirerande mannekänguppvisning, med hjälp av Helene Olsson och hennes flickor. Vilket gjorde att Kia i shopen fick jobba hårt för att sälja till alla damer som hittade saker att köpa.
För hela denna trevliga dag framför vi ett STORT TACK till Elisabeth Skoghag, ägare till DAILY SPORTS och sponsor till dagens evenemang. /GKS Damkommitté
VÄLKOMMEN TILL 2010!
Tävlingsprogrammet är nu färdigt och det går bra att anmäla sig till årets tävlingar. Information om tävlingarna finns på hemsidan/Damkommittén och på anslagstavlan i damrummet.
Årets VÅRMIDDAG samlade 110 glada, förväntansfyllda damer. Vår pro Peter informerade om säsongens kommande aktiviteter.
Damkommittén visade nyheter från shopen.

